Zašto je vitamin D "tajno oružje " za blistavu kožu ? Otkrivamo šta kažu istraživanja

Svi znamo da vitamin D, ili “vitamin sunca” kako je poznatiji, igra ključnu ulogu u održavanju jakih kostiju.

Ali da li znate da ovaj vitamin igra ključnu ulogu i za zdravlje vaše kože? Šta je vitamin D i zašto je važan? Za početak, da objasnimo šta je vitamin D.

Vitamin D postoji u dva najvažnija oblika – vitamin D2 (ili ergokalciferol) i vitamin D3 (ili holekarciferol). Prvi je biljnog porekla i unosi se putem hrane ili suplemenata, dok se drugi sintetizuje u organizmu kao posljedica izlaganja suncu zbog čega je i dobio nadimak “vitamin sunca”.

Vitamin D pomaže organizmu da apsorbuje kalcijum, jedan od najrasprostranjenijih minerala u ljudskom tijelu koji je od ključne važnosti za jake kosti. Zajedno sa kalcijumom, vitamin D pomaže u zaštiti od razvoja osteoporoze, bolesti koja proređuje i slabi kosti i čini ih sklonijim lomovima. Našem tijelu je potreban vitamin D i za druge funkcije.

Mišićima je potreban za kretanje, a nervima da prenose poruke između mozga i ostatka organizma. Takođe, vitamin D je potreban  imunološkom sistemu da bi se borio protiv bakterija i virusa. Kako vitamin D utiče na kožu? Ovaj vitamin ima uticaj i na kožu i može vam pomoći da je učinite zdravom i blistavom.

Funkcija barijere kože Vitamin D reguliše stvaranje keratinocita, ćelija prisutnih u epidermisu koji je krajnji sloj vaše kože. Ove ćelije su kritične za održavanje funkcije vaše kožne barijere. Barijera kože ne samo da spriječava štetne klice i hemikalije da prodru u vašu kožu, već pomažu da se zadrži vlaga kako bi se spriječila dehidracija kože.

Jačanje imuniteta kože Koža je najveći zaštitni organ i jedna je od ključnih komponenti prve linije odbrane vašeg tijela. Vitamin D je neophodan za aktivaciju imunih ćelija kao što su makrofagi i monociti. Ove ćelije urođenog imunog sistema igraju ključnu ulogu u identifikaciji i borbi protiv bilo koje strane supstance koja uđe kroz vašu kožu. Vitamin D je takođe potreban za regulaciju B ćelija i T ćelija, dvije primarne komponente adaptivnog imunog sistema. Prekomjerna aktivacija ovih ćelija može dovesti do autoimunih poremećaja.

 

Izvor: Kolektiv

Foto: Ilustracija/Pixabay

Tekst objavila: Jasminka Mulić