Kad kupujete jagode, obratite pažnju na nekoliko stvari

Jagode su omiljeno proljeno i ljetno voće, koje su mnogi jedva dočekali.

Kupujemo ih na pijaci i u prodavnici, a ponekad ih kupimo i više nego što ćemo ih pojesti pa ih spremimo u frižideru Nažalost, često se brzo pokvare, što je velika šteta.

Srećom, svježina jagoda može se produljiti i tako spriječiti njihovo kvarenje. Evo nekoliko korisnih savjeta koji će vam pomoći da dugo uživate u svježim jagodama bez brige o bakterija.

  1. Kupujte samo svježe jagode

Prvo i osnovno pravilo je kupiti samo zrele i neoštećene jagode. Prilikom kupnje pazite da nemaju oštećenja ili tamne mrlje jer takvi plodovi mogu brže početi da se kvare. Ako kupujete u pakovanjima, provjerite stanje svih jagoda unutar kutije – oštećene jagode mogu ubrzati proces kvarenja cijelog pakovanja.

  1. Nemojte odmah prati jagode

Iako se možda čini prirodno oprati jagode odmah po dolasku kući, to nije najbolji postupak. Vlaga koju ostavite na jagodama može ubrzati rast bakterija. Umjesto toga, operite ih neposredno prije konzumacije ili pripreme. Ako ih morate oprati odmah, pobrinite se da ih temeljno osušite prije nego što ih spremite.

  1. Stavite ih na suvo i hladno mjesto

Jagode je najbolje čuvati u frižideru, ali važno je osigurati da su dobro pohranjene. Najbolje je odložiti ih u plastičnu kutiju, posudu s prozračnim poklopcem ili čak u papirnatu vrećicu koja apsorbira vlagu. Nikad ih ne spremajte u hermetički zatvorenu plastičnu vrećicu, jer će u tom slučaju vlažnost izazvati brže kvarenje.

  1. Dodajte papirni ubrus

U kutiju ili posudu stavite papirni ubrus koji će upiti višak vlage. Time ćete smanjiti rizik od stvaranja bakterija. Zamijenite ubrus svaki put kad primijetite da je vlažan.

  1. Koristite sirće za čišćenje

Ako želite dodatno osigurati da se bakterije ne pojavi, možete jagode oprati u mješavini vode i sirća. Pomiješajte 1 dio bijelog sirća s 10 djelova vode i potopite jagode na nekoliko minuta. Nakon toga temeljno ih osušite i stavite u frižider. Ovaj postupak pomoći će ubiti bakterije i gljivice koje mogu uzrokovati bakterije.

  1. Pravilno ih zamrznite

Ako znate da nećete moći pojesti sve jagode prije nego što se počnu kvariti, zamrzavanje je odličan način za njihovo očuvanje. Jagode operite, posušite, odrežite peteljke i stavite na lim u jednom sloju kako se ne bi zalijepile. Nakon što se zamrznu, prebacite ih u vrećicu za zamrzavanje. Ovako pripremljene jagode možete koristiti u smutijemija, kolačima ili kao dodatak drugim jelima.

  1. Pazite na temperaturu

Nemojte čuvati jagode na previše hladnom ili previše toplom mjestu. Idealna temperatura za čuvanje jagoda je između 2 i 4°C, što je otprilike temperatura u frižideru.

Previsoke temperature ubrzavaju zrenje i kvarenje, dok preniska temperatura može oštetiti teksturu jagoda.

 

Izvor: Kolektiv

Tekst objavila: Jasminka Mulić