Masa se mjeri u kilogramima, brzina u sekundama, a hrabrost?(video)

Na ovoj fotografiji je zabilježen jedan od najdirljivijih momenata u sportskoj istoriji.

Bile su Olimpijske igre 1992. godine u Barseloni. Derek Redmond, britanski atletičar, dočekao je svoju trku života na 400 metara, prenosi Radioaktivni komarac.

Prije toga je osvojio zlatne medalje na Svjetskom i Evropskom prvenstvu. Derek je bio spreman da istrči trku svog života, međutim poslije 150 metara pao je zbog bola u preponama. Sa bolnom grimasom, ustao je i šepajući nastavio trku.

Redari su ga savjetovali da prekine. Međutim on je želio da završi Olimpijsku trku. Kada se činilo da je ipak neće privesti kraju, jedan čovjek je preskočio tribine, odgurnuo je od sebe obezbjeđenje i prišao Dereku.

Bio je to njegov otac Džim, koji ga je zagrlio, natjerao ga da se osloni na njega, pa su zajedno prošli kroz cilj, nakon čega su dobili ovacije 65.000 ljudi na stadionu.

Kasnije, snimak završetka trke Dereka Redmonda poslužio je za promociju pravih sportskih i humanih vrijednosti.

“Masa se mjeri u kilogramima. Brzina u sekundama. A hrabrost? Hrabrost se ne može izmjeriti”- glasio je slogan.