U ovoj zemlji neće vam dozvoliti da pređete granicu ako vam rezervoar nije barem tri četvrtine pun - Evo i zašto

Potraga za jeftinijim gorivom preko granice odavno je poznata praksa među evropskim vozačima, ali je Singapur ovu naviku uspio da suzbije na vrlo originalan i efikasan način.

U Singapuru važi pravilo koje zabranjuje izlazak iz zemlje ako rezervoar vozila nije napunjen najmanje 75 odsto.

Najskuplja zemlja za posjedovanje automobila na svijetu

Singapur već godinama važi za jednu od najskupljih zemalja svijeta kada je u pitanju posjedovanje automobila. Da bi neko uopšte mogao da kupi lično vozilo, mora prethodno da plati COE (Certificate of Entitlement) – pravo na vlasništvo nad vozilom, koje košta oko 70.000 eura. Osim toga, kupca očekuje i ARF (Additional Registration Fee) – posebna registraciona taksa koja se obračunava na osnovu vrijednosti vozila i može dostići i do 320% vrijednosti automobila.

Kada se saberu sve takse, porezi i dodatni troškovi, konačna cijena običnog automobila u Singapuru može da ode u nebo.

Preko granice je višestruko jeftinije

Uprkos izuzetno visokim troškovima vlasništva nad automobilom, cijena goriva u Singapuru nije naročito visoka – litar benzina košta oko 1,90 eura, što je uporedivo s prosjekom nekih evropskih zemalja.

Problem, međutim, nastaje kada se cijene uporede sa susednom Malezijom, gde litar benzina košta svega oko 0,40 eura. S obzirom na to da je najveća udaljenost od bilo kog dijela Singapura do granice s Malezijom tek oko 50 kilometara, mnogim vozačima ovo se učinilo kao idealno rješenje za jeftino točenje goriva preko granice, piše Jutarnji list.

„Pravilo tri četvrtine”

Kako bi spriječila izvoz vozila s (namjerno) praznim rezervoarima u Maleziju, gdje bi ih vozači punili za sitne pare, vlada Singapura je uvela takozvano „Pravilo tri četvrtine”. To znači da nijedno vozilo sa singapurskim tablicama ne smije da napusti zemlju ako nema barem 75% napunjen rezervoar.

Pravilo važi za vozila na benzin, dizel i komprimovani gas, a vlasti na graničnim prelazima sprovode stroge kontrole. Oni koji prekrše ovo pravilo rizikuju novčanu kaznu do 500 singapurskih dolara (oko 330 eura), i moraju da se vrate kako bi natočili gorivo.

Disciplina ili očajnički potez?

Za neke vozače ovo je pretjerana regulacija, dok je za druge dokaz dosljednosti države koja je odavno poznata po strogom nadzoru nad svim aspektima javnog života. U svakom slučaju, Singapur ovakvim mjerama još jednom potvrđuje da dobra infrastruktura, red i propisi nisu prepušteni slučaju – čak ni kada je riječ o gorivu i automobilima.

Izvor:Kolektiv

Tekst objavila:Ljilja Rabrenović