Pandemija korona virusa uticala je i na rad zaposlenih u Centru za djecu sa posebnim potrebama Doma zdavlja, zbog čega je bilo nužno prilagođavanje novonastalim okolnostima i promjena načina rada, kazala je logoped Jelena Spurnić Žižić.
Ona je, gostujući u emisiji “Tajne zdravlja” Radija Bijelo Polje istakla, da bez obzira na korona krizu, djeca koja su imala određenih jezičko-govornih poteškoća nijesu bila uskraćena za pravovremeni logopedski tretman.
“Nismo ostali pošteđeni posljedica koje je sa sobom donijela pandemija ni mi logopedi, a ni djeca, ni njihovi roditelji. Jedan od najtežih momenata, prema mom mišljenju, bio je psihološki momenat, gdje nas je kovid, odnosno pandemija natjerala da se priviknemo takvom načinu života, da živimo sa njom, ali, i da radimo u uslovima koji su na početku za sve nas bili teški. Jedan od najvećih problema, ipak, bio je početak pandemije, taj prvi talas, kada smo morali da se adaptiramo, osmislimo kvalitetan način rada sa djecom, a zbog aktuelne epidemijske situacije, u prvi mah i zaključamo vrata Centra za naše korisnike”, priča Spurnić Žižić.
Tada su, kaže ona, organizovali onlajn rad sa tom djecom, a značajnu podršku pružili su im roditelji, koji su, na neki način preuzeli ulogu terapeuta, za šta su, prethodno bili edukovani.
Spurnić Žižić podsjeća da je situacija sada mnogo povoljnija, zaposleni u Centru su se vratili starom režimu rada, prilagođavajući se aktuelnoj epidemijskoj situaciji.
“I dalje koristimo maske, logopedi vizir, jer je za djecu jako važno da tokom tretmana mogu da vide govorni aparat terapeuta, jer, kao što znamo, govor se uči slušajući i gledajući, i naravno, poštujemo i sve druge mjere. Prilagodili smo se i poštujemo ih koliko je tomoguće, jer je u našem radu jako bitan socijalni kontakt sa djetetom. Takođe, postoji razmak između tretmana da bi se prostorija u kojoj djeca borave, provjetrila a radne površine dezinfekovale. Obavezna je trijaža djece, i ukoliko su ona u potpunosti zdrava, bez prisustva bilo kakvih respiratornih ili stomačnih problema, onda mu se pruža adekvatan tretman”, naglašava Spurnić Žižić.
Inače, poremećaji govorno-jezičkog aparata kod djece su sve učestaliji, a nerijetko se dešava da se neki problem sa govorom primijeti tek onda, kada dijeti krene u prvi razred osnovne škole, a samo pravovremeno otkrivanje uzroka i uključivanje djeteta u terapiju može da spriječi ili otkloni jezičko-govorne smetnje.
Repriza emisije “Tajne zdravlja” biće emitovana večeras na talasima Radija Bijelo Polje od 20:15h
Autorka: Tanja Dangubić
Foto i video: Vladimir Jelić
Tonska realizacija: Zoran Rakočević
Audio obrada: Sanida Kajević
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE