Humanitarno nevladino udruženje „Zagrli srcem Martin i Andrija“ doniralo je danas Dječijem odjeljenju Opšte bolnice Bijelo Polje dva infuzomata i dva pulsna oksimetra, opremu namijenjenu za liječenje najmlađih sugrađana.
Ovom donacijom, vrijednom oko 3 000 eura, udruženje „Zagrli srcem Martin i Andrija“ ujedno je obilježilo i Zlatni septembar - mjesec posvećen djeci i adolescentima oboljelim od kancera, a tim povodom donirali su i maske učenicima prvog razreda OŠ „Risto Ratković.
Koordinatorka udruženja „Zagrli srcem Martin i Andrija“, Ivana Šćekić, kazala je da su odlučili da opremu doniraju bjelopoljskoj bolnici, jer prema podacima koje imaju, sedmore djece iz Bijelog Polja liječi se od kancera.
Dijana Jelenić iz Danilovgrada, takođe iz ovog humanitarnog udurženja, istakla je da je svim dječijim bolnicama potrebna pomoć ove vrste, te da će i u narednom periodu nastaviti sa sličnim aktivnostima.
Neonatlog Dječijeg odjeljenja Opšte bolnice Bijelo Polje, Adrijana Kočović, zahvalila je NVO „Zagrli srcem Martin i Andrija“ na vrijednoj opremi.
„Dobili smo dva infuzomata, kao i dva pulsna oksimetra, koji imaju veliki značaj u dijagnostici, posebno u ovom korona vremenu. Zaista smo zahvalni na ovoj donaciji, a ovu priliku koristim i da istaknem značaj filantropije u ovim teškim vremenima, da još jednom ukažem na to koliko je važno imati empatiju prema ovoj djeci, ali i koliko je lijepo darivati, jer svako darivanje je šansa da više toga dobijate“, kazala je dr Kočović.
Ivana Šćekić i Dijana Jelenić podjsetile su i na ranije aktivnosti udruženja „Zagrli srcem Martin i Andrija“.
Između ostalog, kako su kazale, u proteklom periodu su obezbijedili finansijsku pomoć u iznosu od 300 do 500 eura, za liječenje oko 30-40 djece oboljele od kancera.
„Takođe, za tu djecu smo obezbijedili i besplatno ljetovanje u Budvi, a planiramo da ih u martu vodimo na Ivanova Korita, jer je to bilo planirano i ove godine, ali je odloženo zbog pandemije korona virusa. Naravno, nastavićemo da obilježavamo i Zlatni septembar, kao i 15. februar – Dan djece oboljele od malignih bolesti i to u svim crnogorskim gradovima, na način što ćemo pokušati da obezbijedimo još neke vrijedne donacije“, istakle su Šćekić i Jelenić.
Ističući da se trenutno od kancera liječi oko 35 djece iz Crne Gore, apelovale su na sve ljude dobrog srca i privrednike da im pomognu u prikupljanju sredstava.
„Zahvljujemo se svim institucijama i pojednicima koji su nam do sada pomogli, kao i Erste banci na značajnoj podršci i molimo sve one ljude velikog srca da nam se pridruže i borbi za djecu oboljelu od kancera“, poručile su Ivana Šćekić i Dijana Jelenić iz humanitarnog nevladinog udruženja „Zagrli srcem Martin i Andrija“.
Autorka: Sanja Dulović
Foto i video: Vladimir Jelić