Bez slobode izražavanja i slobodnih medija nema ni demokratije, zato je neophodno da nadležni organi omoguće novinarima da rade svoj posao bez ikakvih prijetnji nasiljem, uznemiravanjem ili zastrašivanjem, poručila je šefica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, Oana Kristina Popa.
Govoreći na konferenciji "Važnost, održivost, objektivnost medija na sjeveru Crne Gore", koja je održana danas u Bijelom Polju, Popa je istakla da novinari svoju vitalnu društvenu ulogu mogu ispuniti jedino tako što će javne vlaste pozivati na odgvornost, a građanima omogućiti pristup pouzdanim i istinitim informacijama.
U tom kontekstku, odgovornost lokalnih medija, koji su u najboljoj poziciji da osjete puls i da udovolje potrebama svojih lokalnih zajednica, kako je kazala Popa, mnogo je važnija.
“Međutim, sa ovom važnom društvenom ulogom dolazi i velika odgovornost, sloboda izražavanja nije aposlutno pravo, ona ne pokriva govor mržnje, niti podsticanje na nasilje, zato je ključno da se svi mediji i novinari u Crnoj Gori ponašaju u skladu sa najvišim profesionalnim i etičkim standardima”, podvukla je šefica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.
Ona je istakla i da se pandemija COVID-a 19 jasno pokazala kao polodno tlo za dezinformacije koje nastoje da polarizuju društava i osobe od povjerenja i demokratske institucije.
“Zato vjerodostojni i profesionalni lokalni mediji imaju nezamjenjivu ulogu u pružanju istinitih informacija, očuvanju društvene kohezije i u izgradnji otpornosti lokalnih zajednica na dezinformacije”, navela je Popa.
Situacija, kako je kazala, već neko vrijeme je izazovna, a medijski sektor, ne samo u Crnoj Gori, već i u cijeloj Evropi, suočen je sa finansijskim izazovima digitalne transformacije.
“Pandemija COVID-a 19 samo pogoršava ove trendove, to je dovelo do velikih gubitaka u oglašavanju, posebno u malim lokalnim medijima”, podvukla je šefica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.
Ipak, Evropska unija spremna je da pomogne medijskoj industriji da se oporavi i u potpunosti iskoristi priliku digitalne transformacije, te da dodatno podrži medijski pluralizam.
“Nastavićemo da podržavamo odgovorno i kvalitetno novinarstvo na nacionalnom i lokalnom nivou Crne Gore, što smatramo ključnom vrijednošću na putu pristupanja zemlje EU”, poručila je Popa.
Na konferenciji "Važnost, održivost, objektivnost medija na sjeveru Crne Gore", koju je organizovala NVO Multimedijal Montenegro, govorio je i novoizabrani direktor Direktorata za medije pri ministarstvu javne uprave Neđeljko Rudović.
On je istakao da su lokalni mediji mngo bliži lokalnoj zajednici i da su u tom pogledu su nezamjenjivi.
“Svi veliki mediji imaju svoje dopisnike u opštinama u Crnoj Gori, ali najčešće nema prostora u medijima sa nacionalnom frekvencijom i štamapnim medijama sa sjedištem u Podgorici za neke teme koje su važne nama u lokalnoj zajednici, zbog toga su lokalni mediji važni I nezamjenjivi”, podvukao je Rudović.
Govoreći o održivosti lokalnih medija, Rudović je istakao da je Zakon o elektronskim medijima uveo obavezu lokalnih samouprava da finansiraju lokalne javne emitere, a što se tiče komercijalnih lokalnih medija, kao jedan vid podrške naveo je i Fond za pluralizam i medijsku raznovrsnost.
“Taj institut je svakako potrebno dodatno unaprijediti, ali on omogućava i finansijsku podršku lokalnim medijijma – elektronskim, štampanim i internetskim publikacijama, za projekte koji se tiču tema od javnog interesa. To je samo jedan od mehanizama podrške, a ono što je najvažnije jeste da međusobno komuniciramo, razgovaramo i pokušamo zajednički da nađemo rješenja”, naveo je direktor Direktorata za medije pri ministarstvu javne uprave.
Rudović je kazao i da je neophodno više govoriti o profesionalnom i odgovornom novinarstvu kao potrebi i javnom interesu zajedice i države, bez obzira da li su u pitanju lokalni emiteri koje finansiraju opštine ili privatni mediji.
“Nije uloga medija da budu bilo čije oglasne table, ni političkih partija, ni Vlade, ni opozicije”, zaključio je on.
O izazovima, mogućnostima i potrebama medija na sjeveru Crne Gore, govorio je i o organizator današnje konfrencije, direktor NVO Multimedijal Montenegro, Željko Đukić.
On je kazao da se od medija očekuje da budu objektivni, pravovremeni i nepristrasni, ali i istakao da to nije realno izvodljivo bez finansijske podrške.
Lokalni mediji, kako je istakao, već godinama su na ivici egzistencije, a paradoks je što se pojavljuju neki novi online mediji, čije finansirnje nije poznato. Kazao je i da sjever, ali ni jug Crne Gore, nijesu dovoljno zastupljeni u mainstream medijima.
“Mediji sa sjevera su na istom mjestu I već godinama nema značajnog napretka, oni nemaju podršku, a pojedini novi koji se pojavljuju pitanje je koliko su objektivni i nepristrasni, te koja je svrha njihovog postojanja”, naveo je Đukić.
Budućnost malih lokalnih medija Đukić smatra upitnom, jer, kako je rekao, nemaju stabilne finansije, te nijesu u mogućnosti da obnavljaju tehniku.
Direktor Lokalnog javnog emitera Radija Berane, Tufik Softić, kazao je na današnjoj konferenciji da lokalni javni emiteri nijesu u nekom povlašćenom položaju u odnosu na privatne.
“Lokalni javni emiteri funkcionišu kao mala preduzeća. Iako mi dobijamo novac za proizvodnju programa od lokalne uprave, koja je osnivač, to nije dovoljno, zato u budućem periodu treba raditi na tome da se reguliše način finasiranja lokalnih javnih emitera, da bi oni bili održivi”, naglasio je Softić.
Iako je na čelu medijske kuće, čiji je osnivač Opština, nikada, kako je rekao, nije bilo pritisaka koji bi uticali na izvještavanje i informisanje građana o svima temama od javnog interesa.
“Nikada nijesam bio u situaiji da me neko nazove iz lokalne samouprave da vrši bilo kakav pritisak”, kazao je direktor Radio Berana i poručio da imaju povjerenje građana.
Od javnog servisa koji je bio potpuno urušen, Softić je rekao da su za nekoliko godina uspjeli da stvore respektabilan lokalni medij.
“Radio Berane sam zatekao u katastrofalnom stanju kada sam prije par godina došao na mjesto direktora te medijske kuće, ali smo uspjeli da ‘isplivamo’, da stanemo na noge, napravili smo veliki iskorak, ali uvijek može bolje, treba još raditi na unapređenju programa i na obnavljanju tehnike”, dodao je on.
Na težak položaj komercijalnih lokalnih medija ukazao je novinar, producent i direktor radija “Laki”, Miloš Lazarević.
Istakao je da se više govori o problemu održivosti lokalnih medija, nego što se konkretno radi na tome da oni budu u nekom boljem položaju.
“U poslednje dvije godine finansijska situcaije je kastrofalna, dažbine koje pristižu prinuđeni smo da plaćamo iz drugih izvora, a one su povećane 2019. iz nama nepoznatih razloga”, rekao je Lazarević, dodajući da su pomoć države dobili samo rijetki, naročito oni koji imaju veliku pokrivrenost, što nije slučaj sa malim lokalnim medijima.
Konferencija posvećena medijima na sjeveru Crne Gore pod nazivom "Važnost, održivost, objektivnost medija na sjeveru Crne Gore", održana je u Bijelom Polju u organizaciji NVO Multimedijal Montenegro.
Ova aktivnost realizovana je u sklopu projekta „EU info kutak na sjeveru Crne Gore” koji realizuje NVO Multimedijal Montenego u saradnji sa NVO Sjeverna zemlja.
Autorka: Sanja Dulović
Foto i video: Vladimir Jelić