Striković: Prevencijom do zdravlja, skrining pregledi najvjerovatnije od 1. januara (video)

Suština moderne i pravilne zdravstvene zaštite je u prevenciji, zato je neophodno da žene redovno odlaze na ginekološke preglede, kako bi se bolest otkrila na vrijeme, jer je samo tada potpuno izlječiva, kazao je dr Adnan Striković, specijalista ginekologije i akušerstva.

Govoreći na tribini, organizovanoj u okviru projekta “Prevencija, najbolji izbor za žene sa invaliditetom”, dr Striković je govorio o značaju ginekoloških pregleda za zdravlje žene, o simptomima raka dojke i raka grlića materice, kao i o načinu liječenja.

“U medicini je, napretkom tehnologije i nauke, većinu bolesti moguće otkriti na vrijeme, među njima i rak grlića materice i rak dojke. Zato je od presudne važnosti da se žene redovno javljaju na ginekološke preglede, jer se samo redovnim javljanjem ginekologu bolest može otkriti u vrijeme kada 100 posto izlečiva”, kazao je dr Striković.

Generlano, kako je rekao, slika u Crnoj Gori nije dobra kada su u pitanju incidence, odnosno broj novih slučajeva obolijevanja na godišnjem nivou. Ipak, skrining program ranog otkrivanja raka grlića materice, koji je u Crnoj Gori počeo da se primjenjuje 2018. godine, davao je dobre rezultate.

“Uvođenjem skrining programa za kratko vrijeme postigli su se jako značajni rezultati, naročito ovdje u Bijelom Polju, naša služba otkrila je mnogo preinvazivnih promjena na grliću materice, uradili dosta nekih manjih intervencija, koje su spriječile pojavu ozbiljnih komplikacija kod tih žena”, naveo je dr Adnan Striković, specijalista ginekologije i akušerstva.

Međutim, pojava korona virusa obustavila je skrining preglede, ali se, kako je saopštio dr Striković, radi na formiranju savjetodavnog tima koji bi trebao da stvori preduslove da se sa skriningom nastavi 1. janura 2022.

“Novi korna virus je bio nepoznanica za cjelokupno čovječanstvo, tako da svakako opravdam taj na početku poseban oprez i pristup toj bolesti. Međutim,  s obzirom da  smo saznali kako se treba boriti protiv njega, koje su to epidmeiološke i terapijske mjere koje možemo koristiti, mislim da kasnimo sa vraćanjem ostalih grana medicine na nivo na kojem bi trebale biti”, podvukao je on.

Isti PCR aparat, koji se koristi za dijagnostiku korona virusa, koristi se i za humane papiloma viruse, koji su uzročnici raka grlića materice.

“Crna Gora raspolaže sada sa dovoljnim brojem PCR aparata, čak je i naša bolnica dobila skoro aparat, tako da nema tehničkih prepreka koje bi kočile vraćanje skrinigu, jer smo imali ohrabrujuće rezulatate”, poručio je dr Adnan Striković, specijalista ginekologije i akušerstva.

Dr Striković je pohvalio i rad Udruženja za podršku osobama sa invaliditetom, koje je i organizovalo  današnju tribinu, četvrtu po redu.

“Ovo udruženje svojim aktivnostima pomaže svima nama da imamo kvalitetniju zdravstvenu zaštitu i bolju zdravstvenu sliku stanovnika našeg grada”, istakao je on.

Današnjom tribinom o reporoduktivnom zdravlju žena, kako je saopštila Drgana Božović iz Udruženja za podršku osobama sa invaliditetom, obilježavaju Međunarodni mjesec borbe protiv raka dojke.

“Ovo je tribina informativnog karaktera o svima simpotimima, prevenciji u borbi protiv raka grlića materica i raka dojke, kao i o načinima liječenja i preporukama kako žene da sačuvaju svoje reproduktivno zdravlje”, kazala je Božović.

Božović je istakla i da su uz pomoć bjelopoljskih ljekara izradili edukativne brošure I letke koje su danas dijelili sugrađanima na trgu.

“Pripremili smo informativne brošure i letke sa opisom i simptomima bolesti reproduktivnih organa, kao što su rak dojke i rak grlića materice,  tu su se našle i potrebne informacije o načinima zaštite reproduktivnog zdravlja, neophodnosti preventivnog djelovanja i obavljanja redovnih pregleda i samopregleda. Brošure su već podijeljene svim učesnicama projekta, dijelili smo ih i sugrađankama na gradskom trgu, a dovoljan broj ćemo obezbijediti i za sve članice udruženja i organizacija osoba sa invaliditetom u Bijelom Polju”, navela je ona.

Iako je današnja tribina jedna od poslednjih aktivnosti predviđenih projektom “Prevencija, najbolji izbor za žene sa invaliditetom”, Božović je poručila da se neće na ovome zaustaviti.

“Tokom ovog mjeseca nastavićemo sa podjelom promotivnog i edukativnog materijala, kako bi još jednom ukazali na značaj reproduktivnog zdravlja žena I na neophodnost preventivnih pregleda”, poručila je Božović.

Podsjetimo, projekat “Prevencija, najbolji izbor za žene sa invaliditetom”realizuje Udruženje za podršku osobama sa invaliditetom  u partnerstvu sa NVO “Ennisa”, a uz podršku Komisije za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama Opštine Bijelo Polje.

 

 

Autorka: Sanja Dulović

Foto i video: Vladimir Jelić