Nevladine organizacije održale okrugli sto na temu unapređenja rada lokalnih samouprava, regionalnog razvoja i saradnje sa dijasporom

Nevladine organizacije Novi poredak, Akademija društvenih nauka, Korak promjene, Eko centar, Progres, Zvijezde i Platforma održale su okrugli sto na temu iznalaženja efektnijih mehanizama u procesu unapređenja rada i funkcionisanja lokalnih samouprava po pitanju svih grana privrede i utvrđivanja prioriteta razvoja sjevernog regionalnog područija Crne Gore. Na okruglom stolu je konstatovano da postoji velika disproporcija u regionalnom razvoju države u smislu da su značajnije i kapitalne investicije fokusirane prema centralnom i južnom regionu, dok projekti koji se tiču regionalnog razvoja sjevera se ne implementiraju u dovoljnoj mjeri ili se od njih odustaje prilikom početnih faza implementacije.

Konstatovano je da je sjeverni region nedovoljno razvijen po pitanju putne infrastrukture što značajno doprinosi smanjenju ulaganja u sjeverni region i da navedena činjenica odvrača i strane investitore koji bi ulagali u navedeno podrućije. Infrastrukturni projekti koji se i izvode odlikuju se slabom dinamikom realizacije što bitno usporava protok ljudi i roba, doprinosi slaboj dinamici biznisa, povećava troškove amortizacije i unosi nestabilnost u sam proces svih vidova poslovanja i sveukupnog investicionog ambijenta.

Jedan od zaključaka okruglog stola je da je potrebno ustanoviti pojednostavljeniju proceduru registrovanja privrednih subjekata uz asistenciju države i njenih servisa, kao i uvesti benefite u vidu smanjenja poreza, taksi i smanjenja pdv-a u sjevernom regionu kako bi se mladi preduzetnici ohrabrili u procesu započinjanja sopstvenih biznisa. Takođe je potrebno u regionalnom područiju sjevera smanjiti porez na dohodak fizičkih lica i prireze na porez, kako bi se ovim putem povećala platežna moć lokalnog stanovništva i isti stimulisali da ostanu u sjevernim lokalnim zajednicama. Statistički podaci sprovedenog Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u 2023. godini, pokazuju da je broj stanovnika u sjevernom regionu manji za 14,2% u odnosu na prethodni period sprovedenog popisa i ukazuju na proces pojačane i kontinuirane migracije stanovništva ovog regiona, a sa druge strane dodatno iziskuju nužnost preispitivanja postojećih politika države i kreiranja novih sanacionih smjernica za dalje djelovanje. Postojeći socio-ekonomski indikatori sjevernog regiona ukazuju na povećanje stope nezaposlenosti, smanjenog indeksa konkurentnosti, rapidnog pada broja privrednih subjekata, znatno nižeg dohotka po glavi stanovnika itd.

Naglašena je potreba saradnje i sa crnogorskom dijasporom koja može dati veliki doprinos u regionalnom razvoju Crne Gore, pogotovu u sjevernom regionu odakle potiče znatan dio stanovnika koji su migrirali a njihova uloga bi mogla biti u valorizaciji projekata u oblasti ekonomije, biznis ideja i ostvarivanja kontakata sa stranim investitorima i firmama. Potrebno je uspostaviti kvalitetan odnos sa predstavnicima dijaspore i udruženjima dijaspore koja uključuju sve pojedince povezane s Crnom Gorom. Dijaspora posjeduje poseban kapacitet profesionalne orjentacije i potencijale sadržane u stručnim kompetencijama i ljudskim resursima pa kvalitetan odnos sa njima može unaprijediti bolju komunikaciju, informisanje i usmjeravanje razvojnih regionalnih politika i unapređenje života lokalnih samouprava. Pripadnici dijaspore mogu omogućiti aktivne regionalno investicione poslovne aranžmane, prenošenje iskustva i biznis ideja iz razih oblasti privrede, stvaranje povoljnijeg regionalnog investicionog ambijenta i razvoj turizma.

Na okruglom stolu je zaključeno da postoji potreba za boljom saradnjom jedinica lokalne samouprave i donosioca odluka odnosno vlasti kako bi se osigurala efikasnija primjena politika tolerancije u odnosu na sjevernu regiju. Na ovaj način bi se smanjila finansijska opterećenja u vidu nameta i administrativne obaveze sa kojima se suočavaju građani i privreda na sjeveru i pospješio regionalni razvoj i unapređenje biznisa. Kroz edukativne kampanje koje se moraju intezivirati, nevladine organizacije moraju osvijetliti perspektive novog razvoja investicionog ambijenta koji se ogleda u smanjenju svih vidova opterećenja i uvođenja benefita i stimulativnih praksi za lokalno stanovništvo na sjeveru. Ovaj pristup može pomoći privrednicima da proaktivnije planiranju svoje investicije, a istovremeno poslužiti i kao adekvatna smjernica kreatorima državnih politika da kroz nove regulative omoguće održiviji regionalni razvoj.

Na okruglom stolu je zaključeno da je potrebno unaprijediti međuresorsku saradnju između različitih aktera, javnog sektora, privatnog sektora i organizacija civilnog društva kako bi se unaprijedio razvoj lokalnih sanouprava i regionalni razvoj sjevera.

 

NVO Novi poredak

NVO Akademija društvenih nauka

NVO Korak promjene

NVO Progres

NVO Eko centar

NVO Zvijezde

NVO Platforma