Bilo kakve izjave ili postupci koji stvaraju etničke ili vjerske tenzije i podjele protivni su temeljnim evropskim vrijednostima, poručili su iz Delegacije Evropske unije (EU) u Crnoj Gori.
Šefica Delegacije, Oana Kristina Popa, za portal Analitika je kazala da smatra da je Crnoj Gori neophodna saradnja proevropskih aktera, nezavisno od njihovih političkih i drugih razlika, te kako je u interesu građana jedinstvo i dijalog.
Popa je povodom najavljenog ustoličenja mitropolita SPC Joanikija na Cetinju, kazala da su u Crnoj Gori ponovo pokrenute tenzije.
Ona je istakla da svi činioci društva povodom svih, pa i tog pitanja, moraju konstruktivno sarađivati.
“Proces integracije Crne Gore uključuje cijelo društvo i koristi svim građanima. Svi činioci crnogorskog društva moraju konstruktivno sarađivati kako bi napredovali na putu ka EU”, kazala je Popa.
Popa je pojasnila da je uređenje vjerskih zajednica nadležnost države i da zbog toga nije na EU da komentariše mjesto ustoličenja čelnika jedne vjerske zajednice u Crnoj Gori.
Ona je apelovala na političke aktere u Crnoj Gori, navodeći da je Crnoj Gori potrebno jedinstvo, dijalog i zajedničko djelovanje u interesu građana.
“Zato i ovim putem pozivam sve aktere da se suzdrže od bilo kakvih zapaljivih izjava i radnji koje bi mogle podstaći etničke i vjerske podjele i netoleranciju”, kazala je Popa.
Popa je ocijenila kako je na putu ka prevazilaženju aktuelnog stanja, a u cilju daljeg napretka na planu integracija, posebno važna saradnja proevropskih aktera u Crnoj Gori – nezavisno od partijskih stavova.
“Svi proevropski akteri u Crnoj Gori treba da rade zajedno na jačanju široke političke i društvene podrške, nezavisno od partijskih stavova i drugih razlika. To od njih očekuje znatna većina građana Crne Gore, koja podržava pristupanje Evropskoj uniji”, poručila je Popa.
Na pitanje gdje je Crna Gora trenutno, po planu evropskih intergacionih procesa, Popa je kazala da je Crna Gora dobro napredovala.
“Proširenje je proces zasnovan na zaslugama, a tempo pregovora je, prije svega, određen brzinom ukupnog napretka u reformama u temeljnim oblastima, naročito u oblasti vladavine prava, kako je predviđeno pregovaračkim okvirom za Crnu Goru”, rekla je Popa.
Prema njenim riječima, EU nastavlja da podržava reforme u zemljama kandidatima, ali države su te koje moraju preuzeti vlasništvo nad reformama.
Politika proširenja bi, kako je kazala, zahvaljujući revidiranoj metodologiji, mogla biti dinamičnija.
Popa je pojasnila da je cilj revidirane metodologije proširenja da pristupne pregovore učini vjerodostojnijim, predvidljivijim, dinamičnijim i vođenim snažnijim političkim usmjeravanjem.
“Kao što je istaknuto na prvoj političkoj Međuvladinoj konferenciji sa Crnom Gorom, održanoj u junu, revidirana metodologija stavlja još snažniji fokus na temeljne reforme, neophodne za uspjeh na putu ka EU”, dodala je Popa.
Izvor:Mina