Loše ste spavali? Stručnjaci preporučuju ovu metodu za oporavak

Sljedeći put kada nakon loše prospavane noći poželite drijemati, razmislite o kratkoj fizičkoj aktivnosti.

Nova istraživanja pokazuju da neprospavana noć može pogoršati pad kognitivnih funkcija.

Studija, koju su vodili istraživači sa  Univerziteta u Portsmouthu u Velikoj Britaniji, otkriva neke zanimljive nove uvide u to kako fizičke aktivnosti koristi našem tijelu.

Sprovedena su dva eksperimenta, s 12 zdravih odraslih učesnika u svakom. Jedan je testirao kognitivne performanse nakon tri noći djelimičnog lišavanja sna, a drugi nakon jedne noći potpunog u stanju hipoksije (nizak nivo kiseonika u tijelu), u poređenju i s normalnom količinom sna.

Pojavilo se nekoliko zanimljivih otkrića, a ključno među njima je da je 20 minuta rada na sobnom biciklu poboljšalo rad mozga u sva tri stanja. To je korisno znati za širok raspon ljudi, od novih roditelja do planinara.

“Iz postojećih istraživanja znamo da vježbanje poboljšava ili održava naše kognitivne sposobnosti, čak i kada je nivo kiseonika”, kaže jedan od naučnika.

Veza između vježbanja i jačanja mozga već je dobro utvrđena, ali ova studija daje istraživačima neke korisne dodatne dokaze.

Na primjer, smatra se da je jedan od razloga zašto su fiziiča aktivnost i snaga mozga povezani taj što mozgu daje dodatni kiseonik – ali ovdje je ipak bilo kognitivnih poboljšanja u okruženjima s niskim sadržajem kiseonika.

To pak sugeriše da bi mogli biti uključeni drugi činioci, poput hormona koji regulišu mozak, ili možda povećano uzbuđenje i motivacija.

Biće potrebna dalja istraživanja kako došlo do boljih rezultata, ali sada imamo neke korisne nove informacije o spavanju, fizička vježba i sposobnosti razmišljanja, jer je nekoliko stresora testirano odjednom.

Istraživanja pokazuju da oko 43 odsto nas ne spava preporučenih 7-9 sati noću. To ima posljedice kada je riječ o riziku od svega, od depresije do bolesti srca, što utiče na većinu aspekata našeg fizičkog i mentalnog zdravlja.

Ono što je ohrabrujuće jest koliko brzo bismo se mogli ponovno postaviti i preokrenuti te negativne učinke – iako je očito bolje za početak imati dovoljno sna svake noći, nego pokušati nadoknaditi zaostatak.

 

Izvor i foto:Kolektiv.me

Tekst objavila:Jasminka Mulić