Da li ste čuli za grad od kojeg je pobjeglo more?

Aralsko jezero (ili more) je jedan od “najljepših” primjera ekološke katastrofe na svijetu. Nekada četvrta najveća vodena površina unutar kopna na svijetu i mjesto sa kog je moćni Sovjetski Savez lovio preko 3% svoje ribe nekoliko decenija kasnije na pragu je isušivanja.

Kolateralna šteta povlačenja jezera je nekada velika  i bogata luka grad Munjok smješten u delti Amu-Darje. Nekadašnja luka danas se nalazi čak 60 km daleko od obala jezera i stanovništvo je ugroženo zbog nedostatka pijaće vode.

Privreda regije, koja je nekada zavisila od ribarstva, sada se temelji na uzgoju pamuka, riže i lubenica. Hidroelektrična energija koju daju velike elektrane na Amu Darji sagrađene u sovjetsko doba takođe su važan izvor prihoda.

Delta Amu Darje je nekada bila gusto naseljena, i u njoj je zahvaljujući široko rasprosrtanjenom navodnjavanju hiljadama godina postojala razvijena poljoprivreda. Pod Horezmom je to područje steklo značajan uticaj i prosperitet. Međutim, postupne klimatske promjene kroz vjekove, koje je ubrzala ekološka katastrofa Aralskog mora krajem 20. vijeka je stvorila teške probleme za Karakalpakiju. Drevna oaza reka, jezera, močvara, šuma i farmi se isušuje, te je otrovana solju i hemikalijama koje vjetar donosi sa isušenog dna Aralskog mora. Prema nekim podacima, ljetnje temperature su porasle 10, a zimske temperature pale za 10 stepeni Celzijusa, što je stvorilo porast zdravstvenih i respiratornih problema za stanovništvo.

Izvor:Cdm